Ćwiczenia przyspieszające metabolizm – szybki metabolizm

Metabolizm i odpowiednia dieta

Czy spotkałeś się kiedyś z określenie, że ktoś ma „szybką przemianę materii” i dlatego ogromną łatwość z utrzymaniem niskiej wagi ciała? Zastanawiałeś się – na czym polega ta przemiana i co tak naprawdę ulega przemianie w naszym organizmie. Czy chodzi o trawienie… czy może istnieje jakiś głębszy sens tego powiedzenia? Otóż trawienie nie ma nic wspólnego z metabolizmem, przemiany bowiem następujący w komórkach ludzkiego ciała. Tam zachodzi mnóstwo procesów, np. wchłaniania substancji, zanikania, dominacji.
Jest wiele czynników, które wpływają na metabolizm, dąży się do tego, by jak najbardziej go przyspieszać . Pytanie brzmi jak to zrobić?
Przede wszystkim odpowiednia dieta. Należy spożywać posiłki regularnie, zachowywać między nimi kilkugodzinne odstępy i nie doprowadzać do uczucia głodu. Żadne „diety cud” nie sprawią, że twoja przemiana materii będzie lepsza – wręcz przeciwnie – jeśli zaczniesz stosować głodówki, twój organizm odpłaci ci się tylko tym, że zacznie odkładać pozyskany z jedzenia tłuszcz, gromadzić rezerwy, ponieważ przestraszy się, że źródło energii zostanie mu odebrane. Jest to bardzo destrukcyjny skutek naszej niewiedzy i (nazywajmy rzeczy po imieniu) głupoty.
Warto zwrócić uwagę na sposób jedzenia, jeść powoli, dobrze przeżuwać pokarm.
Istnieją produkty, które mogą „podkręcić” nieco metabolizm. Są to m.in.:

  • kawa i zielona herbata,
  • pikantne przyprawy,
  • rośliny strączkowe,
  • chude mięso,
  • ryby i owoce morze.

Pamiętaj o nawodnieniu. Woda jest środowiskiem, którym dzieją się wszelkie przemiany metaboliczne.

Ćwiczenia przyspieszające metabolizm – Jak ćwiczyć

Ważne w procesie przyspieszania przemiany materii są również ćwiczenia. Istnieją ćwiczenia przyspieszające metabolizm, które są proste i łatwe do wykonania. Aktywność fizyczna jest najpowszechniej wykorzystywaną metodą, dojąca najlepsze efekty.

Na początek możesz zapoznać się z pojęciem „treningu interwałowego”. Jest to ten rodzaj ćwiczeń, cechujący się zmiennością intensywności i tempa. Podczas interwałów zwiększa się zużycie tlenu przez nasz organizm, a co za tym idzie – przemiana materii przebiega dużo, dużo szybciej (i dzieje się tak jeszcze długo po wykonanych ćwiczeniach – nawet do kilku godzin!). Wniosek jest taki, że nawet podczas wykonywania codziennych czynności, warto zadbać o zwiększenie obrotów, im szybciej pracuje nasz organizm, tym lepiej. Wybierz spacer – zamiast przejażdżki autobusem, schody – zamiast windy. Takie spontaniczne wybory to tylko korzyści dla twojego ciała.